Takto o nás napsal servr novinky.cz v souvislosti s předáním ocenění dobrovolným hasičům za pomoc při povodních v obci Křešice

http://www.novinky.cz/vase-zpravy/karlovarsky-kraj/sokolov/1487-18610-cestna-uznani-za-nezistnou-pomoc-prevzali-hasici-kteri-pomahali-v-kresicich.html

Článek od uživatele Aleš Plevka

Čestná uznání za nezištnou pomoc převzali hasiči, kteří pomáhali v Křešicích

Vlna nedávných povodní vyvolala na jedné straně smutek a obavy a na straně druhé i zájem a solidaritu. Ani občané Sokolovska nestáli při pomoci oblastem zasaženým nespoutaným vodním živlem stranou. Na mnoha místech se konaly humanitární sbírky a několik dobrovolných hasičů z regionu vyjelo pomáhat.

Pod dojmem zkušeností ze záplav z let minulých, chtělo občanské sdružení Hasiči ČR tentokrát zorganizovat pomoc pro konkrétní zasaženou obec. Jejich volba padla na obec Křešice na Litoměřicku. Během několika červnových dnů se podařilo zorganizovat sbírku na mnoha místech Sokolovska – dezinfekční a úklidové prostředky se shromažďovaly v Habartově, Březové, Krásně, Hájích, Oloví, Královském Poříčí, Bukovanech, Hluboké.

Přímo do jmenované obce ji dopravili členové JSDH Habartov, kteří tam i po celý třetí červnový týden zasahovali a prostřednictvím své techniky a síly svých rukou se snažili pomáhat omezit následky povodní. Během týdne se habartovští hasiči uplatnili při čištění tamějších komunikací, dětských hřišť, vyklízení rodinných domů, dezinfekci interiérů či omývání a uskladňování mobilních protipovodňových zábran.

Za vynaložené úsilí a práci se všem zainteresovaným dostalo veřejného poděkování prostřednictvím pozvání na malé slavnostní setkání. To se konalo v pondělí 1. července odpoledne v zasedací místnosti MěÚ Habartov. Všichni hasiči a dobrovolníci, ale také zástupci větších sponzorů, kteří se na organizování či realizaci pomoci pro Křešice podíleli, převzali z rukou předsedy HČR Františka Matouška čestné uznání za svou nezištnou pomoc. Poděkování si prostřednictvím starostů obcí převzali i všichni ti, kteří do sbírek přispěli.

Na setkání se dostavili i zástupci samotných Křešic včele se starostou Václavem Kovaříkem, jehož doprovázeli velitel SDH Křešice Miroslav Mrva a jeho zástupce Michal Mančal. Křešičtí nešetřili slovy díků a velmi si pochvalovali adresnost pomoci a také spolupráci a kvalifikovanost našich hasičů, kteří zasahovali přímo na místě.

Starosta Kovařík se pak také rozpovídal o skutečnostech, jejichž obraz je v médiích podáván zkresleně a neúplně. Realita je mnohdy dost jiná. Současné situaci v zasažených obcích pak již vůbec neprospívá aktuální politická situace, která se stává hitem číslo jedna, a problémy zdevastovaných sídel jsou odsunuty na vedlejší kolej. Nejpalčivější je podle starosty pomalý přísun finančních prostředků, určených na prvotní likvidaci následků povodní.

Povídání to bylo velmi zajímavé a poučné a i přes jistě nelehkou prožívanou situaci bylo na třech mužích z Křešic patrné, že neztrácejí naději a víru hlavně ve schopnosti a síly sebe samotných a svých spoluobčanů. I zástupci křešické jednotky si z Habartova na památku odnesli čestné uznání a medaili za zásluhy za to, jakým způsobem se jim podařilo a daří nastalou extrémní situaci zvládat.

V závěru setkání pak byly podepsány mezi představiteli hasičských dobrovolnických jednotek a také mezi hasičskými sdruženími partnerské smlouvy o vzájemné pomoci a spolupráci.

Po dvouhodinovém setkání ještě hasiči z Křešic zamířili na prohlídku do místní hasičské zbrojnice, odkud se pak vydali zpátky domů, kde je čeká ještě nemalá porce záslužné práce, kterou je třeba zvládnout.

Tímto děkujeme Aleši Plevkovi za uveřejnění této zprávy.

František Matoušek

Předseda HČR

firemann72 se představuje:

Předseda sdružení HČR
Příspěvek byl publikován v rubrice akce sdružení 2013, Ocenění členů, Pro členy sdružení. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.